Sarajevo
Obrazovni program “CogniART” koji muzejska pedagogica Aida Šarac vodi u Umjetničkoj galeriji BiH namijenjen je osobama “treće dobi” da obnavljaju stara i stiču nova znanja o umjetnosti.
Galerija poziva sve pripadnice i pripadnike ove životne skupine da uživaju u umjetničkim djelima, te se pridruže aktivnostima koje uključuju moderirane diskusije o umjetnosti i kreativni rad sa različitim materijalima.
U „Galeriji entuzijazma“, između ostalih, možete zateći Elsu Abaspahić (68), Mukeremu Ponjavić (74) i Vasviju Tetovac (74) koje pojašnjavaju da su dio ovog obrazovnog programa.
“Jedna od aktivnosti koja nas je povezala i približila novim iskustvima je i ova umjetnička radionica koju vodi Aida Šarac” – govore.
„Radionice u muzeju su otvorene za svu zainteresiranu javnost stariju od 65 godina, koja pokazuje bilo kakav afinitet prema umjetnosti, bilo da je to samo uživanje u posmatranju umjetnosti, uživanje u razgovoru ili kreiranju uz pomoć različitih umjetničkih materijala. Svi naši obrazovi programi su besplatni, kao i školske posjete, posjete vrtića, te individualne posjete. Muzej kao takav bi trebao da bude razumljiv širem sloju društva, pogotovo grupama koje su iz određenih razloga zanemarene ili se nalaze na marginama našeg društva“ – pojašnjava Aida.
Šta je “CogniART“ i kako ste došli na ideju da započnete jedan ovakav projekat?
“CogniART“ je dio inkluzivne inicijative Umjetničke galerije u BiH koja traje već četvrtu godinu. Mi smo našu društvenu odgovornost, prema zajednici u kojoj djelujemo i za koju djelujemo, započeli sa radom sa djecom iz spektra autizma. U pitanju je bio program „Plavi artizam“ koji je dobio i dva međunarodna priznanja, od Vijeća Europe i BOŠ alumni mreže. Nakon toga smo se razvijali u digitalnom smislu. Napravili smo android aplikaciju koja funkcioniše kao alternativno interpretacijsko digitalno pomagalo za djecu iz spektra autizma koje će im dati razlog više da posjete muzej umjetnosti. Treća naša inicijativa je program sa osobama treće životne dobi. Ideju sam dobila zbog same aplikacije, jer sam prepoznala da je ona u stvari pogodna za rad sa svim ljudima koji imaju drugačije kognitivne sposobnosti. Projekat je iniciran u novembru 2020.godine sa Ministarstvom civilnih poslova u okviru granta za međunarodnu saradnju u kulturi. Naš partner na ovom projektu je Organizacija za dizajn obrazovnih aktivnosti u muzeju “ArteKino” iz Holandije. Stručna savjetnica iz te organizacije sa mnom je prošla niz koraka koji su me danas doveli do ovog praktičnog rada u muzeju. Prva instanca kojoj sam se obratila bio je Centar za zdravo starenje. Ostvarila sam saradnju sa odjelima na Marindvoru i Čengić Vili gdje sam jednom sedmično, tokom decembra, januara i februara, održavala likovne aktivnosti za korisnike ta dva centra. Fokus je bio na razvoju njihove vizuelne percepcije, vizuelne pismenosti, fine motorike i drugih „soft skills“ kod osoba treće životne dobi.
U „Galeriji entuzijazma“ smo zatekli korisnice “CogniART“ radionica koje pripremaju glinu za modeliranje. Možete li nam približiti edukativnu sliku programa koji realizirate?
Učili smo različite umjetničke tehnike poput crtanja bambusovim perom tuševima u boji, crtaču tehniku ugljenom, suhi pastel, crtanje portreta po živom modelu i crtanje postavke. Dugo smo čekali ovu novu stalnu postavku koja se zove „Galerija entuzijazma“, a predstavlja sami nukleus naše kolekcije. To je dio kolekcije koji je naslijeđen od Zemaljskog muzeja. Izložba je otvorena početkom juna, nakon čega sam odlućila da svoje grupe dovedem u muzejski prostor i da obogatim taj naš dio likovnog i kreativnog rada sa jednom smislenom diskusijom i interakcijom sa originalnim umjetničkim djelima. Mi smo željeli za osobe treće životne dobi da stvorimo jednu dodatnu mogućnost da se uključe u kulturni ali i društveni život grada Sarajeva. Odlučili smo da im pružimo aktivnosti koje podrazumjevaju diskusiju umjetnosti i kreativni rad koji će uključivati različite umjetničke materijale. Učesnice na današnjoj sekciji modeluju sa glinom. Radimo na razvoju njihove kreativnosti u istraživanju različitih umjetničkih materijala. Radionice u muzeju su otvorene za svu zainteresiranu javnost stariju od 65 godina, koja pokazuje bilo kakav afinitet prema umjetnosti. Muzej kao javna i društvena institucija ima odgovornost prema društvu i treba da je zauzme na različite načine. Mi slobodno možemo reći da smo sa „Plavim artizmom“ i ARTsee aplikacijom stali rame uz rame sa velikim muzejima zapadnog svijeta kao što su Metropolitan Museum i Museum of Modern Art u New York-u. Kad su u pitanju starija grupa populacije upoznata sam s tim da Metropolitam Museum ima veoma razvijen program za osobe sa demencijom. To je prvobitno bila i moja željela, međutim epidemiološka situacija je takva da je nemoguće osobe narušenog zdravlja dovoditi u dodatnu opasnost. Slobodno mogu reći da je ovaj dio rada sa osobama treće životne dobi jedan uvod u još jedno dalje širenje naših grupa korisnika.
Koji je cilj vašeg djelovanja?
Ciljevi takvog rada su razvoj kritičkog razmišljanja, što opet dovodi do razvoja kognitivnih sposobnosti. Sama interakcija sa originalnom umjetnošću u kontekstu muzeja, koja nosi sa sobom jedno neponovljivo ovdje i sada, je muzejsko iskustvo na kojem se temelji učenje. Muzej sa svakom svojom akcijom koju sprovede, u svom prostoru ili van njega, izvodi obrazovni rad. Treba uzeti taj potencijal i onda ga oblikovati u jednom smijeru u kojem će krajnji korisnik da ima koristi od toga. Kada imate djecu koja odrastaju na našim programima i kada vidite da oni odrastaju u ovom muzeju i da se konstantno vračaju, onda znate da gradite novu publiku. Naša obaveza prema društvu jeste da izgradi što raznovrsniju publiku i da izgradi stalnu publiku, bilo da su to djeca koja će danas-sutra postati stalni posjetiocima muzeja ili su ljudi treće životne dobi koji će u jednom periodu svog života zavoljeti muzej. Iako je odnos prema kulturi i umjetnost u našoj državi takav da Umjetnička galerija u BiH, zajedno sa još šest institucija, bukvalno „živi na aparatima“, mi ne smijemo odustati od onoga što je misija ove institucije. Ona mora da radi za zajednicu i zbog zajednice, da osluškuje promjenjive potrebe društva u kojem djeluje kako bi mogla pravovremeno odgovoriti na te potrebe i zahtjeve.
Radionice u muzeju su otvorene za svu zainteresiranu javnost stariju od 65 godina, a prijaviti se možete i na: https://www.facebook.com/ARTseeUGBIH/
Autorica: Tanja Cerić