Sarajevo
Zovem se Kurtović Ema i ja sam najmlađa igračica bridža u Bosni i Hercegovini, te s mojim partnerom Ivanom Vuletom igram za juniorsku reprezentaciju BiH. Za bridž sam saznala u avgustu 2018, a postala sam zaljubljena u isti u januaru 2019. godine kada sam prvi put došla na kurs koji su držali Ivan i njegov otac. Znanje mi je prenosio Ivan koji redovno izučava i usavršava sistem.
Bridž je, može se reći, šah, ali s kartama. To je specifična kartaška igra koja se ne oslanja na sreću već na poznavanje sistema i partnera, koncentraciju i mnogo truda i rada. Igra se u parovima i s 13 karata, a sama igra se sastoji od licitacije i izigravanja. Licitacijom se određuje optimalna igra koja može biti u adutu ili bezadutu. Par koji izlicitira određeni “kontrakt” obavezuje se da će uzeti određeni broj štihova. Nakon toga slijedi izigravanje s jedne strane i odbrana s druge. Ono što bridž čini kompleksnim jeste to što postoje milijarde mogućih kombinacija i što se nikada ne može predvidjeti svaka, ali se konstantno radi na tome da se smanji broj “nepredvidivih” ruku.
Sarajevski gradski turnir održava se svaki ponedjeljak u 18 sati u šahovskom klubu “Bosna”, a međugradski turniri održavaju se svaki mjesec. Bridž kurs se održava četvrtkom u 18 sati u hotelu “Astra”. Ivan i ja se trenutno spremamo za bridž festival u Švedskoj, tačnije Örebru.
Dok popularnost bridža u svijetu raste, u Bosni i Hercegovini opada. Bridž razvija kognitivne sposobnosti i nakon par mjeseci igranja možete očekivati značajno poboljšano pamćenje, razvijeniju logiku i povećanu koncentraciju. Pored svih prednosti, bridžu se u Bosni i Hercegovini ne pridaje dovoljno pažnje.
Priču pripremila: Azra Kerić