Velika Kladuša
On je Mirnes Ćerimović, mlada osoba koja se u jeku svoje aktivističke karijere vraća u Veliku Kladušu, mali grad u sjeverozapadnoj BiH, i posvećuje problemima koji tište tu sredinu. Studirao je logopediju i audiologiju na Univerzitetu u Tuzli gdje je paralelno sa formalnim obrazovanjem pohađao razne neformalne edukacije i bio aktivan u nevladinom sektoru na polju političkog aktivizma. Ovo je njegova priča.
Nemam profesionalnu titulu, a za sebe ne volim reći ni da sam aktivista. Radim ono što smatram da treba, a u ovom trenutku jeste to da se vratim u svoju malu lokalnu sredinu i pokušam iskoristiti svoje resurse da ljudima koji su tu ostali učinim svakodnevicu kvalitetnijom. Radim to zato što smatram da male sredine u BiH to zaslužuju i smatram da je tamo “život”. Imao sam mogućnosti da izađem iz svoje komfor-zone, da vidim nešto drugačije sredine i upravo ono što sam vidio, doživio, želim prenijeti mlađim, ali i onim nešto starijim generacijama u Velikoj Kladuši.
Nakon nekoliko provedenih godina u Tuzli, vraćam se u svoju lokalnu zajednicu i s grupom mladih ljudi radim na problemima i rješenjima koji tište Veliku Kladušu. Osnovao sam Udruženje Centar za demokratizaciju društva „Naša zajednica“. Radi se o Udruženju čiji su osnovni i trajni ciljevi jačanje civilnih i medijskih sloboda, promocija i zaštita ljudskih prava, te zagovaranje većeg stepena participacije građana u procesu donošenja odluka u lokalnoj zajednici.
Da aktivno radimo na svojim ciljevima dokazujemo to i u praktičnom dijelu, gdje smo od svog osnivanja uključeni u razvoj medijske pismenosti kod mladih. Željeli smo i da se glas građana čuje, te smo početkom 2019. godine uputili prijedloge za izmjenu ulica u Velikoj Kladuši. Uputili smo prijedloge da ulice Velike Kladuše nose imena po slavnim sportistima i muzičarima iz perioda Jugoslavije.
U zadnje vrijeme aktivno radim na još jednom projektu, a on glasi “Alternativni dom kulture”. Projekt “Alternativni dom kulture” ili u kladuškoj raji već poznati “ADK” ima za cilj da unaprijedi angažman mladih u oblasti kulture, te im pruži edukaciju u raznim poljima poput umjetnosti, aktivizma i novinarstva. On je usko povezan s činjenicom da je Velika Kladuša već deceniju, otkako je srušena zgrada Centra za kulturu i obrazovanje “Zuhdija Žalić”, bez objekta koji ima primarno kulturnu namjenu. U ADK-u se održavaju koncerti, izložbe, javne tribine, promocije knjiga i sve ono što za šta je Velika Kladuša bila “zakinuta” proteklih deset godina. ADK je već ispunio svoj cilj, a to je da je postao kulturno mjesto u kojem se mladi, ali i drugi građani svakodnevno okupljaju, razmjenjuju znanje, uče zajedno jedni od drugih, te su na taj način osvježili kulturni i društveni sadržaj u ovom sjeverozapadnom gradiću BiH.
Priču pripremio: Emil Karajić