Jablanica
Sa prvim proljetnim danima bračni par Mešić u dvorištu svoje kuće dočekuje brojne domaće i inostrane goste. Odmor obogaćen aktivnostima koje sa sobom donose i dozu adrenalina sve su popularnije. Jedan od pokazatelja takvog trenda je i kanjoning koji niz rijeku Bijelu, u blizini Jablanice, vodi Mahir Mešić.
Sa suprugom Adisom pokrenuo je porodični posao gdje je, kako kaže, on zadužen za adrenalinsku avanturu, a Adisa za jednako dobar gurmanski užitak.
Svojim gostima pružate nezaboravnu zabavu u kanjonu rijeke Bijele. Kako izgleda jedan takav izlet?
White River Canyoning supruga i ja smo pokrenuli 2018. godine i do sada je kanjonom rijeke Bijele, u okviru tura koje vodim, prošlo više od dvije hiljade gostiju, kako iz naše zemlje tako i iz inostranstva. Moj zadatak je da goste vodim koz kanjon, a suprugin da prpremi hranu. Mnogima su se savladavanje vodenih i kopnenih prepreka, kao i trpeza koja ih dočeka nakon avanture toliko dopali, da se u kanjon vraćaju i po nekoliko puta tokom sezone. A kako i ne bi… ljepota kanjona nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Voda je tirkizno zelena, a rastinje takvo da ostavlja utisak boravka u nekoj džungli. Čitavo okruženje zrači pozitivnom energijom kojoj se posjetioci jednostavno prepuste. Dužina kanjona kojom se spuštamo iznosi oko 2,5 km i svaki korak donosi nova uzbuđenja i smijeh. Goste dočekamo ispred kuće gdje im objasnim sve detalje onoga što ih očekuje i na šta moraju obratiti pažnju. Nakon toga imamo oko četrdeset minuta šetnje stazom koja kroz šumu vodi do mjesta gdje ulazimo u rijeku. Prije nego krenemo put kanjona, u kabinama koje sam napravio uz obalu rijeke, presvućemo se u 5mm neopren odijela uz koja idu i čarape debljine 3 mm, pojasevi za kanjon, transportna vodonepropusna vreća i kaciga za glavu. Čitava avantura traje četiri do pet sati. Malo hodamo, malo plivamo, a sve je popraćeno pauzama za fotografisanje. Nema mjesta u kanjonu gdje gosti ne požele da se fotografišu i ponesu dio te ljepote za uspomenu.
Ima li neka posebna atrakcija kojom kanjon iznenadi i oduševi baš svakog svog posjetioca?
Od momenta kada kročimo nogom u kanjon oduševljene počinje i povećava se svakim narednim korakom. Kako se krećemo, tako nailazimo na mnoštvo lijepih bazena za kupanje.
U one malo dublje može se skakati ili, kao niz tobogan koji je rijeka napravila u stijenama, spustiti i uskočiti. Mislim da je mnogima najveća atrakcija spuštanje užetom kroz vodopad visine šest metara. Na tom mjestu bude i najviše smijeha i video snimaka. Što se tiče ljepota u kanjonu, sve komplimente osvojio je bazen srcolikog oblika koji je voda svojim tokom uklesala. Zaista, ljepotu prirode i traga koji je rijeka svojim tokom napravila teško je slikom prikazati, a kamoli riječima. Kanjoning počinjemo polovinom mjeseca maja i traje do kraja septembra, a imali smo i ekipe koje su dolazile i kasnije, čak krajem oktobra. Svako godišnje doba daje posebnu ljepotu koritu kroz koji teče rijeka Bijela.
Koliko je boravak u kanjonu opasan i da li je dozvoljen za djecu?
Obzirom da imamo opremu i da se pridržavamo instrukcija o tome kako se kretati i na koji način savladavati dionicu, mogu reći da nije opasno. Do sada nisam imao ni jednu neugodnu situaciju. Kada su u pitanju djeca, turama u kanjoningu koji vodim mogu prisustvovati stariji od 13. godina, s tim da djeca moraju imati odobrenje od roditelja.
Izlazak na obalu ne predstavlja kraj druženja. Nakon zabavnog dijela slijedi ukusni dio ture?
Prepričavanje doživljaja i smijeh se nasatvljaju u šadrvanima ispred naše kuće gdje nas dočeka moja supruga Adisa sa čitavim nizom domaćih jela pripremljenih prema željama gostiju. Od jela koja Adisa pripremi, gosti se najviše obraduju specijalitetima ispod sača. Trenutno pravimo i smještaj za pedeset osoba, gdje bi našim gostima mogli pružiti višednevni boravak uz outdoor aktivnosti kao što su kanjoning niz više rijeka, kanuing, rafting, planinarenje i penjanje po ferratama.
Autorica: Tanja Cerić