Banja Luka
Potičemo mlade da se aktiviraju i ukažu na svoje potrebe! Ovo treba da bude poziv da promovišemo neke drugačije stvari, da potičemo mlade da uspiju.
Pričali smo s Milicom Jovičić, PR menadžericom Perpetuum mobile – Instituta za razvoj mladih i zajednice Banja Luka. Radi na programima Perpetuumovog centra za talente. Od 2017. godine provodi programe edukacije nastavnog osoblja za prepoznavanje mladih koji su na neki način nadareni, talentovani i izvrsni.
Radimo programe direktno s mladima koji su u toj kategoriji, prošle godine smo organizovali prvi kamp za talentovane u Republici Srpskoj iz STEM oblasti. Sada je plan da idemo i na druge oblasti kao što su umjetnost, prirodne nauke, ali i da obuhvatimo i veću teritoriju. Imamo odličnu saradnju s Istraživačkom stanicom Petnica iz Srbije, koja je lider u regionu kad je u pitanju rad s izvrsnima. Perpetuumov centar za talente postao je evropska tačka za darovite tj. Evropski talent centar i jedini u BIH, ali i dio SySTEM 20 mreže koja je mreža organizacija za neformalno STEM obrazovanje.
Kako su počeli i kako su se razvijali prvi projekti?
Imamo ukupno šest programa na kojima radimo. Jedan sam već pomenula, to je Centar za talente. Drugi je Građansko obrazovanje, projekti koji se tiču otvorenog rada parlamenata. Recimo, posljednja kampanja bila nam je u sklopu projekta Iniciraj dijalog-aktivni mladi za transparentne parlamente. Ideja je bila zapravo da mladi posjete parlamente i dobiju priliku da razgovaraju s parlamentarcima i postave im pitanja o nekim, njima važnim temama. Nakon što je projekt završen uputili smo inicijativu Predstavničkom domu Parlamenta federacije BiH da se donese jedna strategija za zaustavljanje odlaska mladih iz BiH.
Sljedeći, možda najvažniji program koji Perpetuum mobile provodi jeste prevencija nasilja, promocija zdravih stilova života kroz dva projekta, odnosno dva programa. Jedan je Budi muško klub, koji je zapravo mali rezultat jednog velikog projekta koji se zove Inicijativa mladića, taj projekt postoji od 2006. godine i bavi se promocijom prevencije rodno zasnovanog nasilja i promocijom zdravih stilova života.
Treći program na kojem Institut Perpetuum mobile radi jeste Političko obrazovanje. Tako smo prošle godine primili 11. generaciju akademaca, programa Akademije za političke lidere u BiH. Također, imamo i Alumni grupu koja obuhvata svih deset generacija prethodnog perioda, a zahvaljujući tom projektu razvila se jedna platforma pod nazivom T.A.L.K.S. po uzoru na Ted, pa smo prošle godine imali veliki događaj u Domu Omladine pod nazivom Novo mlado lice grada, gdje su mladi prezentovali svoje govornike i ideje.
Dalje, program Pod lupom, koji radimo za svake lokalne i opšte izbore, zapravo nadgledamo izbore. Dio smo koalicije Pod lupom, jednog velikog projekta zajedno s još četiri nevladine organizacije. Pored posmatranja izbora, radimo i radionice Prvi put biram, sa srednjoškolcima i prošle izbore smo obučili približno 30.000 mladih na nivou BiH.
Također, Perpetuum Mobile je sekretarijat Mreže M.O.C.A.R.T. Republike Srpske, odnosno Mreže omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske.
Kakav je bio dosadašnji rad sa srednjoškolcima i profesorima kroz projekte?
Kroz dugogodišnji rad Instituta radili smo s mnogim institucijama, između ostalog sa školama i univerzitetima. Otprilike, srednjoškolci su ta ciljana grupa i s njima najviše radimo. Najvažnija stvar koju smo uspjeli jeste da prezentujemo, promovišemo program Y, to je program po kojem se rade sve radionice, čiji je kurikulum 2017. dobio Evropsku Gene nagradu kao najbolji priručnik za temu neformalnog obrazovanja. Što se tiče samih nastavnika i obuka koje smo s njima radili, sada imamo jedan problem druge vrste, a to je da budemo ograničeni brojem dostupnih mjesta tokom neke edukacije, a njih više želi da učestvuje.
Na koji način realizujete projekte?
Obično pišemo projektne prijedloge za grantove i na osnovu njih dobijamo sredstva i realizujemo aktivnosti. Postoje određeni fondovi od kojih smo prepoznati dug niz godina, pa tako i Akademija za političke lidere je projekt koji se finansira od strane Američke ambasade i duži niz godina sarađujemo s njima, s tim da smo sada uveli jednu novinu, a to je da imamo dva modula koja su online, inače ih ima četiri.
Što se tiče lokalne vlasti i Grada Banja Luke, sarađujemo na dva projekta, ReLOaD u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na zapadnom Balkanu koji se sprovodi u svim lokalnim zajednicama u BiH, pa je ovdje sufinansiran od strane grada. Drugi, 20.000 razloga, promoviše zdrave stilove života u sklopu platforme koju je Grad Banja Luka pokrenuo, a zove se Banja Luka ljudskog lica. To je zapravo program gdje su organizacije civilnog društva dobile priliku da razvijaju programe za posebne kategorije – mi radimo za mlade.
Osim toga, imamo veoma dobru saradnju s ministarstvima koja su zadužena za oblasti obrazovanja, zdravlja, mladih i zajedno razvijamo strategije za poboljšanje položaja mladih.
Šta bi poručila mladima koji ovo čitaju?
Naša vizija je društvo slobodnih i aktivnih. Sve potiče od pojedinca, u bilo kojem od naših programa. Mi mladima poručujemo da žive zdravo, ne vrše nasilje, ili kada ga vide da reaguju i prijave, kao i da obave svoju građansku dužnosti i izađu na glasanje. Potičemo mlade da se aktiviraju i ukažu na svoje potrebe! Ovo treba da bude poziv da promovišemo neke drugačije stvari, da podstičemo mlade da uspiju.
Priču pripremio: Slaven Petković