Mostar
Talentirani, uporni i žive glazbu. Oni su – “Mostar Rock School”. Muzička škola koja kroz glazbu ujedinjuje.
Orhan Maslo, menadžer projekta i inicijator ideje pokretanja škole, od devedesetih se trudi animirati mostarsku glazbenu scenu. To mu je i uspjelo.
Kako je došlo do same ideje, je li bio lak početak?
Sama škola je započela 2012., no postoji i background priče. Lokalna organizacija Aperion je ‘95./’96. nudila prostore za sviranje, ali postojao je nedostatak. Nitko nije podučavao druge mlade ljude. Kasnije se otvara Muzički centar Pavarotti te je nas par glazbenika htjelo podijeliti znanje, a ja sam predavao bubnjeve. Onda sam 2000. otvorio svoju organizaciju Growing From Music (GFM) koja je radila koncerte gdje sam zajedno s ostalima ‘sklapao’ bendove, što je prva inicijalna kapisla za ‘band coaching’ koji se sada radi u “Mostar Rock School”, no onda sam se okrenuo svojoj glazbenoj karijeri. Moj zadnji bend je bio Dubioza Kolektiv sa kojim sam putovao po svijetu. Kada sam se vratio u Mostar vidio sam da se ništa ne događa, a ta ideja za školu je ostala. Tako da smo 2012., uz podršku Musicians Without Borders, pokrenuli ideju škole.
Koliko je članova u školi?
Godišnje imamo oko 150 članova, a mladi dolaze iz cijele Bosne i Hercegovine. Čest je slučaj da srednjoškolci nagovore roditelje da studiraju u Mostaru upravo zbog škole. Kada smo radili strategiju škole, uvijek je glavni postulat bio da je ona otvorena za sve.
Kakav je koncept predavanja Mostar Rock School?
Htjeli smo obrnuti koncept teorije i prakse naopako za razliku od obrazovnog sistema što je odmah dalo rezultate. Sam koncept se sastoji od toga da upisane članove podijelimo po sektorima za koje su se oni opredijelili prema interesu. Središte škole je “session band – program” gdje članovi dolaze tri puta tjedno, ali jedanput vježbaju s bendom koji im je dodijeljen. Kroz godinu dana sastavimo 70 bendova kojima damo zadatak da za četrdeset dana obrade jednu glazbenu dekadu i rade na pjesmi iz tog vremena kako bi znali odakle dolazi moderna glazba. Kroz pet takvih krugova od četrdeset dana dolazi koncert, a najkreativniji bendovi budu nagrađeni snimanjem. Također članovi mogu doći kada žele jer postoji online raspored slobodnih prostorija, jer time želimo pružiti i onima koji nemaju uvjete slobodan prostor i suvremenu opremu za vježbu.
Je li članovi snimaju autorske pjesme? Koji su se bendovi ili pjevači istaknuli?
Na kampovima ‘Summer Rock School’ smo znali predstavljati deset autorskih pjesama sa videospotovima, a bendovi mogu i za sebe snimati pjesme. Od bendova koji su se istaknuli bih izdvojio soul jazz sastav Smooth Groove gdje je pjevao Josip Palameta, natjecatelj The Voice-a. Sada je on predavač za muški vokal u školi. Kod nas postoji akademski odjel koji bira one koji se izdvajaju te njih sklapamo u sastave. Na taj način su i oni nastali. Tu je i Antonija Batinić koja je vokal Mostar Sevdah Reuniona. Također, Zoster je posuđivao jednog klavijaturistu od škole.
Koja je budućnost škole i kada su novi upisi?
Škola je pokrenula booking odjel gdje su mapirana sva regionalna mjesta za svirke, klubove i mlade bendove kako bi ih povezivali. To je projekt ujedinjenja gdje se njima otvara tržište. Mladima moramo dati mogućnost da bi oni mogli zaraditi. Novi poziv je sredinom osmog mjeseca, a škola počne nakon prvog tjedna regularne nastave. Tijekom ove pandemije mladi su nas potaknuli i krenuli smo s online nastavom, što je omogućilo i drugima izdaleka da sudjeluju u školi. Nadamo se da će škola biti regularna od jeseni, a cilj nam je imati što kvalitetniju nastavu. Također će sljedeći kamp okupiti 150 mladih iz pedeset regionalnih gradova, naravno kada se to bude moglo izvesti. Za otprilike tri do pet godina, smatram da bi mostarska scena trebala biti prepoznata regionalno kao stabilna.
Autorica: Kristina Gadže