Bijeljina
Vladimir Miličević i Darko Tešić, u Velikoj Obarskoj pored Bijeljine, započeli su proces uzgoja i proizvodnje soka od cvijeta ruže.
“Angel’s Rose” pokrenut je 2019. godine, a za sada broji 305 stabala ruže i preko 100.000 ubranih latica.
Ističu da su se za uzgoj ove vrste i proizvodnju soka odlučili jer ruža ima mnoga djelotvorna svojstva, a napitak poseban miris i ukus.
“Prosto i jednostavno smo željeli da napravimo sok od ruže i približimo ga svima koji nisu imali tu privilegiju da im neko iz uže porodice posjeduje ovaj cvijet i pravi napitak od njega.”
Kako ste došli na ideju da zasadite ružu i proizvodite sok? Objasnite nam način pripreme Vašeg soka. Koliko on traje, s obzirom da je riječ o tradicionalnoj recepturi?
Ono što je jako bitno oko početka priče nazvane „Angel’s Rose” prirodni sok od latica ruže, jeste to što se priprema na tradicionalan način. Ruža ima mnoga djelotvorna svojstva, ali ono što je bilo presudno jeste poseban ukus i miris soka od ruže. Latice ruže se beru ručno, a branje započinje početkom ili sredinom maja. Kako bi se iskoristilo najviše biljnih sokova, najbolje je da se obavlja ujutru. Nakon toga, latice se peru i odlažu u bačve kako bi se dobio odgovarajući miris i ukus. Sve se radi po porodičnoj recepturi, koja se prenosila sa koljena na koljeno. Pravimo sok po staroj recepturi bake Anđe i potpuno je prirodan, bez ikakvih aditiva. Pored latica, sastavni dio soka je voda, šećer i limuntos. Nema aditiva i konzervansa, već se prije samog pakovanja, sok provlači kroz pasterizator na temperaturi od 90 stepeni, gdje se na taj način uništava većina bakterija i mikroorganizama, te se upravo tako produžava rok trajanja.
Koliko je Rosa Damascena pogodna za uzgoj na našem području?
Kao i svaka druga biljka, potrebno je dosta rada i truda da bi dobili ono što očekujete. Dakle, potreban je rad tokom čitave godine i u takvoj situaciji ne trebate brinuti da li ćete imati kvalitetnu i zdravu ružu. Potrebno je pratiti uputstva naših stručnjaka koji imaju iskustva u uzgoju ruža, kao i međunarodne smjernice, što bi uvijek trebalo da daje rezultate. Otporna je na niske temperature, ali je potrebno primjenjivati sve agrotehničke mjere, poput redovnog zalivanja, orezivanja i fizičkog uništavanja štetočina, što je u stvari svakodnevnica svakoga ko se bavi poljoprivredom.
Kakve su reakcije na sok „Angel’s Rose”? Koje su predsnoti ispijanja soka od ruže?
Zvanično smo sa prodajom krenuli u Bijeljini, Brčkom, Zvorniku, Pelagićevu, Modriči. Zadovoljni smo kakve su reakcije onih koji su probali naš proizvod, a najbolja potvrda da smo napravili odličan sok je kada se iznova i iznova naručuje i pije. Količine su ograničene i za sada ćemo se bazirati samo na područje Bijeljine i okolnih gradova i opština, ali ako se pokaže potreba za većim količinama, moraćemo raditi i na tome. Imamo dosta poziva ljudi koji nam traže veća pakovanja, ali za sada u ponudi imamo samo flašicu prilagođenu ugostiteljskim objektima zapremine 0,2 l. Jedan od najznačajnijih razloga jeste taj što nam je proizvodnja ograničena, s obzirom da sam proces obavljamo ručno i tradicionalnom metodom pripreme. Sok ima mnogobrojne prednosti, a pored svog osvježavajućeg dejstva tokom vrelih ljetnih dana, latice ruža, koje se i koriste u pripremi soka, imaju svojstva koja mogu dovesti i do jačanja imuniteta.
Kako biste ocijenili i trenutnu situaciju u oblasti poljoprivrede u BiH? Šta se to konkretno treba unaprijediti?
Mi smo novi u svemu ovome i nikada se nismo bavili poljoprivredom, tako da nismo baš kompetentni da pričamo šta bi trebalo da se unaprijedi. Do sada smo imali izuzetno korektnu saradnju sa predstavnicima ministarstva poljoprivrede i nadamo se da će tako biti u budućnosti.
Autor: Mitar Simikić